Civil groups in Ditrău

baba_klub_01_nagy2011. március 30-án nyitotta meg kapuit a Baba-mama klub, azzal a céllal, hogy egy kis közösséggé formálja a ditrói anyukákat és kisgyerekeiket.

Puskás Elemér polgármester úr segítségével egy kis berendezett termet kaptunk a családorvosi rendelő épületének hátulsó felében, amit az anyukák közös erővel otthonossá varázsoltak, és ettől kezdve ez a terem összejöveteleink kedves székhelye lett.

Ettől kezdve keddenként gyűltünk össze 1-1,5 órás tevékenységekre. Összejöveteleink alkalmával az első félórában gyerekdalokat énekeltünk, mondókáztunk, közös játékokat játszottunk, majd a gyerekek és az anyukák is szabad tevékenységet folytatattak, ami a gyermekek esetében játékot, az anyukák esetében pedig főleg társalgást jelentett. Ezen beszélgetések alkalmával főleg a kicsikkel kapcsolatos ismereteinket, tapasztalatainkat osztottuk meg egymással, de bármi volt a téma, lényeg a társalgás volt.

Közös programokat szerveztünk, apukákkal papás-mamás pizza-estet, anyukáknak „pityókázást”, cigánykasszát, volt mikulás-járás, megünnepeltük a klub szülinapjait és a gyermeknapot a Sláger Center játszóházában, nyáron az erdőn, a szabadban gyűltünk össze. Részt vettünk a falunapok keretein belül a Caritas által szervezett fejlesztő programon, a főzőversenyeken, ahol II. és III. helyezéseket értünk el.

Megfigyeléseink alapján megállapítottuk, hogy azok a gyerekek, akik ide jártak, sokkal könnyebben illeszkedtek be később a napközikbe, óvodákba, ott ragaszkodtak az itt megismert barátaikhoz, mi anyukák pedig barátokra tettünk szert, ismereteinket bővítettük egymás tapasztalatai által, ami minket is gazdagított.

Idén az év elején két meghívottat szeretnénk vendégül látni, akik a tervek szerint egy beszélgetéssel egybekötött előadást tartanak majd. Első meghívottunk, Hunyadi Erzsébet pszichológus lesz.

Várunk szeretettel minden kedves anyukák, babát, kisgyereket, aki szeretne kis közösségünkhöz tartozni!

Csibi Edit

idosek_2_nagy2002- ben a falunapok keretében avatták fel a ditrói Idősek Klubjának székhelyét. A székhelyül szolgáló impozáns épület megvásárlásához nagyban hozzájárult a falu szülötte, dr. Vencser László.
A gyönyörűen felújtott házban a nyugdíjasok hetente egyszer, csütörtök délután találkoznak. A klub tagjai megülik a születésnapokat, névnapokat továbbá összejöveteleket szerveznek, kirándulásokon vesznek részt.

Az egykori “Köllő” féle ház számos kulturális rendezvény helyszíne.
A ház fenntartását a Pro Ditro Egyesület biztosítja.
A klubot, aminek jelenleg több mint negyven tagja van Madaras Albert vezeti.

DIF_logo_nagyA DIF 2013-ban alakult, egy közösségfejlesztési projekt eredményeként. Röviden úgy határozhatnánk meg: ditrói fiatalok szervezete a ditrói fiatalokért. Maga a projekt egy ifjúsági közösségi felméréssel indult, melynek keretén belül néhány önkéntes segítségével, megpróbáltuk felmérni a ditrói fiatalok igényeit, illetve azt is, mennyire szeretik Ditrót, mennyire szeretnek (vagy nem szeretnek) itt élni. Fórumok keretén belül beszéltük meg ötleteinket, majd szépen lassan kirajzolódott, mire van szüksége a ditrói fiataloknak: az ifjúsági szervezet újjáalakítása mellett döntöttünk, hogy ismét egybeszervezzük azt az ifjúságot, mely sajnos a DISZ (Ditrói Ifjúsági Szervezet) megszűnése után, valljuk be, eléggé széthullott.
Egyelőre nincsenek nagy világmegváltó céljaink, viszont nagyon szeretnénk, és azon dolgozunk, fokozatosan, látható, érezhető pozitív változás következzen be a fiatal közösség életében.
Rendezvényeket, sporteseményeket szervezünk, de még rengeteg megvalósításra váró ötletet tartogatunk a ditrói fiatalság számára.
ditroi_fjusagi_forum_nagy
A község Mazsorett csoportja 2005 április végén alakult 15 fővel. Ezek a 13-16 éves lányok voltak, akik elsőként bírkóztak meg a botforgatás technikájával.
Évről- évre egyre többen csatlakoznak a csoporthoz, így az utánpótlás sem probléma.
A Ditróban megszervezett ünnepségeken, rendezvényeken kívül felléptek jótékonysági műsoron, a gyergyói Ifi-napok rendezvényen, továbbá Bátaszéken, Budajenőn, Kamuton és Kézdivásárhelyen is.
2o1o-ben először szervezték meg a Mazsorett -találkozt, ahol bátaszéki és budajenői csapatokat láttak vendégül.
Ma már 4 korcsoporban is folyik az oktatás, több mint 5o lány mazsorettezik.
A csoport vezetője: György Hajnal

1910-ben alakult, szinte elsőként a térségben, és azóta kisebb megszakításokkal folyamatosan működik. A község életében erőteljesen résztvevő együttes: községi ünnepségek, temetések. Ezen kívül találkozókon vesz részt. Régebben bálokat szervezett, színdarabokat mutatott be, kultúrversenyeken vett részt. Lakodalmakon is szolgáltatott zenét.
A Fúvószenekar szerepléseinek száma meghaladja az ötszázat. Magyarországi, németországi testvér-településeken is szerepelt. Jelenlegi elnök Balázs János, karmester Petres István.(2013)
fuvoszenekar_nagy
A Ditrói Kulturális Egyesület keretében működő Hagyományőrző Csoport 2010 márciusában alakult újra, tevékenységük sokrétű. A csoport vezetője Ferenczi Enikő.
A csoporton belül különböző alcsoportok léteznek. A népdalkör, a különböző korosztályú tánccsoportok, a betlehemesek valamint a farsangkor felvonulók csoportja mind hozzájárulnak hagyományaink megőrzéséhez és továbbadásához. Évente több bált szerveznek, a testvértelepülésekkel való kapcsolattartásban is hangsúlyos szerepet vállalnak. Különösen fontos megemlíteni, hogy a kicsik tánccsoportjában több mint 5o ditrói gyerek táncol.

egyhazi_korus_nagy
A Jézus Szent Szíve templom kórusa – Gyergyóditró
A ditrói templomi kórusról 1913 óta (a templom felszentelésének évétől) találunk feljegyzéseket. Vezetője, irányítója az egyházközség kántora.
Ditró községet zene- és énekszót kedvelő emberek lakják, és aki énekelni akar, mindig talált/talál hozzá dalt.
Jelenleg a kórus 35 tagja vallja, hogy az emberi életben szükséges a „mindennapi zene”. Számunkra minden liturgia ünnep, ünneplés. A közös éneklés szépsége tartja össze a kórust. Célunk Isten dicsőítése, az egyházi – és világi kórusmuzsika terjesztése: Bartók Béla, Kodály Zoltán, Bárdos Lajos, Halmos László, Mozart, Händel, Beethoven, valamint falunk szülötte, Petres Csaba tanár úr által feldogozott művek bemutatása, de nem mellőzzük a népénekek, valamint a gregorián éneket sem.
Önkéntes közösségi munkánk gyümölcsöztetésére különösen a templomban teljesítünk szolgálatot, de részt veszünk különböző világi rendezvényeken, kórustalálkozókon.
A Gyergyói – medence első egyházi kórustalálkozóját néhai Péter Ignác kántor és Szilágyi Lőrinc, volt ditrói plébános kezdeményezte 1987-ben, amely Ditróban került megrendezésre még abban az évben és azóta megszakítás nélkül megszervezik évente, a medence más-más településén.
A hazai szereplések mellett énekkarunk fellépett a testvértelepülések (Budajenő, Bátaszék, Kamut) által szervezett rendezvényeken, de énekeltünk Veszprémben, Várpalotán, Szekszárdon és Linzben.
Minden kórustag nevében köszönöm a munkánk iránti elismerést. Megtiszteltetés számunkra, hogy a 2012-es évben Ditró község tanácsa a PRO DITRO címet kórusunknak ítélte, valamint azt, hogy a centenáriumi ünnepségsorozat keretében zajlott XXVII. Kájoni János kórustalálkozóra (2013. április 27.) kórusunk új ünneplő ruhába öltözhetett.

Köszönet Puskás Elemér polgármester úrnak és Ditró Önkormányzatának.

Bakos Ferenc
kántor- Ditró
httpss://www.youtube.com/watch?v=x3lIbRD_tfE

onkentes_tuzolto_csoport_logo_nagy
Községünk egyik nagy múltú, mindmáig működő szervezete az 1900-ban alakult “Gyergyó-ditrói Önkéntes Tüzoltó-Testület” .
Jelenleg 47 tagja van, nemrég 2 újonccal bővült a csapat. Az alakulat parancsnoka Köllő József, alparancsnoka Fülöp Imre, székhelyük valamint a tűzoltó szertár az Orbán Balázs utca 21. szám alatt található. Három tűzoltóautóval rendelkeznek.
A Tűzoltó alakulat fenntartási és működési költségeit, valamint a két alkalmazott tűzoltót(sofőrt) a község Önkormányzata finanszírozza. Nem csak tűzoltásban jeleskednek, hiszen aktívan részt vesznek a községben szervezett felvonulásokon, ünnepeken, továbbá képviselik községünket az évente megszervezett Tűzoltó Napon és egyéb fesztiválokon.
Tűz esetén kérjük hívja a 0266 353 530-as telefonszámot !
Érdekességképpen, az alábbiakban olvashatják az 1901-ben, a magyar királyi belügyminiszter által láttamozott alapszabályzatot.

Ditrói Önkéntes Tűzoltó Alakulat Alapszabályzata